Maja Lidia Kossakowska: Rozsévač větru

7. října 2012 v 17:23 | Brigita |  Books In My Thoughts
Je to už déle, co jsem se ozvala, a teď přicházím s další knížkou knižního zamyšlení...


Rozsévač větru
Dříve než vznikl vesmír a čas, stvořil Pán anděly, aby mu pomáhali v Jeho díle. Jednoho dne však opustil své Království. Archandělé utajili Jeho zmizení, aby obhájili smysl své existence. Politikaří, intrikují, soupeří o moc, válčí i zabíjejí. Mnozí z nich se vzbouřili proti přísné hierarchii a disciplíně, ale byli poraženi, svrženi do Hlubiny a změnili se v démony. Přesto se však podařilo Království nebeské udržet a zachovat dílo Páně. Nyní však přichází Rozsévač větru, opak Stvořitele, nejvyšší zlo. Přichází, aby zničil svět. Není již vyvolených ani zavržených, Nebes ani Hlubiny. Je pouze dílo stvoření a na druhé straně nicota. Stín se blíží.

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Už vlastně ani nevím. Jednou mě zaujala a bylo to. Od té doby už jsem ji četla třikrát. :)

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Politické intriky.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Věřit.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Tady nějak nemohu najít nikoho na ztotožnění (většina postav je navíc mužského pohlaví), zato oblíbených postav by se našlo hodně. Kniha totiž nabízí úplně nový pohled na anděly a archanděly - ať už jde o poněkud lehkomyslného Gabriela, hračičkářského Raziela, či o Daimona Freye, Hubitele zamilovaného do čarodějky… Také Pelyněk, Daimonův šílený kůň, byl ohromně sympatický. :)

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Moc se mi líbilo pojetí nebe a pekla, neboli Království a Hlubiny - v tomto románu není peklo (Hlubina), tak jak ho známe my, to nejhorší, co existuje, je to pouze místo pro anděly, kteří mnohdy udělali špatné rozhodnutí a touží vrátit se zpět. Samotný Lucifer (mimochodem, další má oblíbená postava) se trápí výčitkami svědomí… Andělé z Království i Hlubiny spolupracují, protože jinak to nejde, navzájem se podporují, musí se spojit proti opravdovému zlu…
Nesmím zapomenout ani na úžasnou scénu ironizující vyvolávání pekelných sil, ta mě rozesměje při každém čtení. :D (Kdo četl, ví, kdo nečetl, byla by škoda ochudit ho o zážitek.) A ještě něco kniha ironizuje - tradiční zaklínadla, která dostávají v podobě Razielových veršů úplně jiný, často vtipný, háv.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, s cílem uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Příliš mě nebavila dějová linie Drop a Draga, ale i a se nakonec ukázala být důležitá, takže v podstatě nemám výhrad. :)

Celá kniha, ač pojednává o vážných tématech, je doslova protkána drobnými vtípky a hláškami, zároveň se také nevyhýbá používání sprostých slov, čili kolikrát vážně vystihuje skutečné reakce. Za tohle velké plus.
Nemusíte být věřící, abyste si mohli Rozsévače větru přečíst, vychutnáte si ho jistě i bez toho. Na konci knihy je dokonce malý slovníček pojmů, který mnohdy usnadní orientaci.
Závěrem román všem jednoznačně doporučuji - věřím, že každý si tam najde něco svého, že v přehršli postav objeví tu, které bude fandit.

Hodnocení: 100%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama