Ponožkožrout chlupatý

8. srpna 2012 v 21:30 | Brigita |  Téma týdne
Nevěříte? Čtěte!Ve vlastním jazyce mého mazlíčka by se on sám pravděpodobně nazýval nějak jako Chramst-chramst, ale správně česky zní jeho jméno ponožkožrout chlupatý. Věřím, že tento vcelku roztomilý tvoreček se vyskytuje v nejedné domácnosti, ale ne všude dokážou jeho přítomnost řádně zdokumentovat či se na něj těšit nebo si ho dokonce ochočit.
Nejprve si pojďme vysvětlit jeho název. Jméno rodové je odvozené od jeho nejoblíbenější (a pravděpodobně také jediné) činnosti a jméno druhové určuje nejčastější pokrm. Do čeledi ponožkovitých dále zařazujeme i ponožkožrouta pruhovaného, který je u nás také vítaným hostem. Velice nebezpečným druhem je ponožkožrout dravý; ten se neomezuje pouze na nevinné ponožky, ale troufne si i na podkolenky a vzácně na punčochy. Toho jsme naštěstí zaznamenali pouze výjimečně.
A jak se to má s tím naším ponožkožroutem? Říkáme mu Myšák - to díky jeho šedavé barvě -, ačkoli vypadá spíš jako medvídě. Poprvé k nám přišel v mých dětských letech a velmi se mu u nás zalíbilo. Nejprve jsme měli tendenci na něj nadávat, ale postupem času jsme se s jeho existencí smířili. Navštěvoval nás v průměru jednou až dvakrát měsíčně, a nakonec asi před pěti lety usoudil, že se u nás usadí natrvalo. Býval ovšem velice plachý a dlouho trvalo, než nám dovolil se k němu přiblížit alespoň na půl metru.
Dnes máme oboustranně výhodnou dohodu: Myšák uklízí ponožky, které najde poházené po zemi a za odměnu si může vzít každou desátou. Někdy si počká na zelenou - těžko říct, proč mu chutnají zrovna zelené. Zároveň jsme mu slíbili, že pokud se někdy staneme opravdu čistotnými, najíst dostane dvakrát do měsíce. Bydlí v zastrčeném koutě komory, kde si ze starého trika a několika ořechů udělal pelíšek. Přes den téměř nevylézá, ovšem v noci štrachá po domě. Nejvíce řádí, když je nov, to musíme pokoje radši zamykat, jinak by k nám vtrhl a polil nás malinovou šťávou. K tomuto opatření jsme bohužel dospěli až po několika politováníhodných incidentech.
Myslím, že nás má opravdu rád. Dostává malý vánoční dárek a nechává se mazlit. Dokonce jednou souhlasil, že mi bude stát modelem pro portrét, leč není jeho vinou, že nejsem příliš schopný malíř.
Na obrázku je zobrazen v trenkách, které dostal k loňským Vánocům. Přesvědčili jsme ho, aby je nesnědl. Ještě co se týče řas a jejich použití u námluv - za dobu, co u nás bydlí, vystřídal Myšák partnerky dvě. Obě mi sebraly náušnice! Samičky ponožkožroutů jsou velmi fintivé. A vidět ho unikat na jeho speciálním klouzavém bříšku opravdu stojí za to. Protože neumí moc rychle běhat, používá tento způsob dopravy takřka výlučně. Zvládne tak porazit i menší dítě.
Blízkého kamaráda našeho Myšáka, ponožkožrouta pruhovaného, kterému říkáme Blesk (dovede výjimečně rychle zmizet, má opravdu jemné bříško), jsme u nás zatím natrvalo neubytovali, ale myslím, že to je jen otázka času.
Doufám, že se vám náš milý domácí mazlíček zalíbil. Vyřídím mu všechny vaše reakce. ;)

Pozn.: Vzdáleným příbuzným ponožkožroutů je malá potvůrka pocházejí z řádu hrabáčů, na rozdíl od ponožkovitých, kteří se formálně řadí po šelmy. Jméno oné drobnůstky zní Motač podivný, a ano, je to ten, který má na svědomí věčně zamotaná sluchátka. Bohužel je na zachycení přespříliš plachý a rychlejší než náš Blesk. Škoda. Mít tohoto tvorečka ochočeného, to by bylo…
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Robka Robka | Web | 8. srpna 2012 v 21:44 | Reagovat

Ponožkožrout je originální domácí mazlík. :-D U nás doma jich také pár přebývá. A asi budou i spárovaní, protože se mi ztratily dvoje náušnice.:-) Jinak, vyřiď svému Myšákovi, že má apartní trenýrky. Opravdu velmi vtipný článek, v té záplavě nudy. :-D

2 Pamela Kučerová Pamela Kučerová | Web | 8. srpna 2012 v 21:50 | Reagovat

paráda :-D

3 Brigita Brigita | Web | 8. srpna 2012 v 23:10 | Reagovat

[1]: Díky za pochvalu článek, Myšák vzkazuje, že je rád, že trenky nesnědl. :-D A k těm náušnicím, prý je skoro jisté, že je u vás nějaká samička. :-)

4 Anne Anne | E-mail | Web | 13. srpna 2012 v 21:47 | Reagovat

Ráda jsem narazila na opravdu dobrý článek :_-) psa, nebo kočku má přece každý..ponožkožrouta teda taky, ale málokdo o něm toho tolik ví :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama