Krása je v každém z nás

12. června 2012 v 23:20 | Brigita |  Téma týdne
Malé noční zamyšlení...


Na vnější kráse nezáleží.
Že tomuto tak často omílanému citátu příliš nevěříte? Že ho sice rádi používáte, ale už ne tak rádi se podle něj řídíte?
Chápu vás. Taky jsem taková byla. A pořád jsem.
Ale událost z minulého léta mi přinesla zajímavou zkušenost.
Účastnila jsem se letního tábora s poměrně akčním programem, chvil na oddych bylo pomálu a to dokonce i v noci. Na asi čtvrtý den si pro nás vedoucí přichystali něco velmi speciálního - příštích šestatřicet hodin mělo všech třicet účastníků a dvě vedoucí strávit se zavázanýma očima.
Byl to šok pro všechny. Ale co se dalo dělat, než se s tím smířit?
A můžu vám říct, těch následných šestatřicet hodin dodnes patří k těm nejlepším v mém životě. Najednou totiž opravdu nezáleželo na tom, co má kdo zrovna na sobě, jak se tváří, nebo jestli má příliš nevzhledný nos, či přemíru pupínků. Každý jsme získali úplně jiné priority - vzájemně jsme si půjčovali pasty a kartáčky na zuby, vytvořili jsme systém jak se navigovat na volná místa v jídelně, spali jsme ve spacáku, jaký kdo zrovna našel, učili jsme se poznávat se po hlase, ale hlavně… jsme si byli nablízku. Někomu nezasvěcenému to možná zní úchylně nebo já nevím jak, ale všichni, se kterými jsem o tom pak mluvila, to cítili stejně. Byli jsme prostě spolu a bylo nám jedno, jak vypadáme. Důležitou se stala spíš naše ochota pomoci ostatním a pomoc také přijmout.
A dokonce se mi i stala situace, kdy jsem musela zůstat s klukem, kterého jsem předtím příliš v lásce neměla, nějakou dobu o samotě, navíc jsme spolu měli trefit do chaty. Nebyla jsem si jistá, jak to zvládnu, ale byla jsem až překvapená, jak moc v pohodě jsme si najednou povídali, měli jsme si - bez vzájemných předsudků - prostě co říct. Dokonale to změnilo můj pohled na něj.
Zkrátka a dobře - bylo to skvělé a pomohlo mi to částečně pochopit pravdu skrytou ve slovech Každý jsme krásný. Samozřejmě, že časem kouzlo vyprchalo a dnes již opět mívám tendence hodnotit zaprvé podle vzhledu a pak až se domáhat dalších vlastností, ale někdy nostalgicky vzpomínám na "slepý" den a půl. Ráda vám potvrdím, že my, kteří jsme se poznali "odhaleni až na dřeň" (protože jako slepí jsme paradoxně odhalili téměř vše), jsme opravdu vesměs poznali tu krásu v nás, nenarušenou očními vjemy. Pořád k sobě máme zvláštní vztah.
Zato bych nerada, aby toto vyznělo, že snad považuji slepotu za nějakou výsadu. Neumím si život bez zraku představit a obdivuji ty, kteří ho zvládají. Ale těchto pár desítek hodin nebylo špatných. Bylo příjemné si odpočinout od věčně namáhaných, soudících očí, a uvědomit si, že krása neznamená vždy značkové oblečení a perfektní vzhled…
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mili Mili | Web | 13. června 2012 v 0:15 | Reagovat

Tak to je opravdu moc hezký příběh(zážitek), taky jsem jezdívala na tábory a škoda, že nikdo z vedoucích takový skvostný nápad se zavázanýma očima nikdy bohužel něměl:-(...V dnešní době by nikomu neuškodilo na pár chvil si zavázat oči a zkusit hodnotit srdcem a né jen povrchně-očima...:-)

2 edithhola edithhola | E-mail | Web | 18. června 2012 v 20:18 | Reagovat

Dávám Tě do žebříčku na TT

3 Mary-Ane Mary-Ane | Web | 18. června 2012 v 23:52 | Reagovat

Bombastický článek! Jsem moc ráda, že mě tvůj koment přivedl na tento blog, protože tenhle článek... No prostě mi vyrazil dech. Tím, jak velkou pravdu skrývá, jak je skvěle napsaný i tím, že bych to ráda zažila. Sama nedávám na vzhled, jelikož doufám, že se jednou objeví někdo, komu bude jedno, jak vypadám a bude mě mít moc ráda proto, jaká opravdu jsem, ale co si budu nalhávat, takových lidí je pramálo... Prostě krásný článek, určitě si zaslouží být ve výběru na TT!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama