Garth Nix: Lirael

21. května 2012 v 14:10 | Brigita |  Books In My Thoughts
Třetí zápis do projektu.


Lirael
Matka ji opustila, o otci netuší vůbec nic. Žije s rozvětveným clayrským společenstvím v obrovském komplexu jejich ledovce, nikdy se ale necítila jako jedna z nich. Touží po Zraku - vrozené schopnosti všech Clayr zřít budoucnost, touží stát se tím, čím není - pravou dcerou Clayrů. Přesto se osud Starého království ocitá v jejích rukou. Byla předurčena, aby se ujala nebezpečného úkolu - musí odvrátit sílící moc skrytého zla, jež se znovu chystá převzít vládu nad královstvím. Potkává prince Sametha, příslušníka abhorsenského královského rodu, který se rovněž vzpírá odkazu předků, a jejich cesty se spojují…

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Potřebovala jsem si odpočinout od povinné četby a tato kniha se zdála být dobrou oddechovkou - až doma jsem zjistila, že jde o druhý díl. :D

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Liraelina stezka.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Objevit.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Jednoznačně bych se ztotožnila s princem Samethem. Jeho nejistota, zaujetí pro drobnosti (až pitomosti), strach z odpovědnosti, ale zároveň schopnost se vzepřít, když je to potřeba - to mi při čtení bylo blízké.
A co se týče Lirael, tu bych si v sobě někdy přála objevit; neohroženou slečnu, která se lehce nevzdává.
No a Nezbedná Fenka, ta byla boží! :D

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Naprosto mi učaroval svět Starého království a jeho atributů. Výsada a Volná magie, nekromantské zvonce, Clayry a jejich Zrak…
S postavami se člověk dokonale sžije (alespoň snad to mladší čtenářstvo), jsou přirození, chybující, lidští.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, s cílem uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Shrnu to do jediného slova - zpracování. Sem spadá více stížností, od několika překlepů (zvlášť hned na první stránce opravdu mrzel), přes přílišnou zdlouhavost až po opravdu mizernou anotaci. Když to přeženu, člověk si může přečíst anotaci a pak skočit na stranu 380 (z celkových 465) a o nic podstatného nepřijde. Neříkám, že by se to mělo udělat, připravíte se o zážitek z čtení a pár detailů. Ale v tomto případě by méně znamenalo více, první čtyři věty anotace by bývaly úplně stačily…

Pro mě tato kniha splnila účel, který jsem očekávala, neboli oddechovou knížku mezi všemi těmi Stendhaly, Raisy či Baudelairy. Velice mě bavila, až tedy na to, že jsem pořád čekala, kdy dojde k oné avizované cestě, která se uskuteční až ke konci… Pokud zas někdy v knihovně uvidím pokračování, rozhodně po něm sáhnu. Vše bylo totiž utnuto v tom nejlepším. :)
Asi bych to doporučila lidem, kteří nehledají nic náročného a chtějí se hlavně pobavit. Nixův svět si musíte zamilovat a ačkoliv se v příběhu vyskytne pár klišé, jsou použita decentně a s mírou.

Hodnocení: 80%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LoveShy LoveShy | Web | 21. května 2012 v 23:00 | Reagovat

Nevím kam jinam bych ti rychle odepsala :). Chalupu máme ve Velkým Valtinově u Jablonného v podještědí, říká ti to něco? :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama