Stephen King: Nezbytné věci

29. února 2012 v 21:20 | Brigita |  Books In My Thoughts
Máme tu den přicházející jednou za čtyři roky a jako takový jsem si ho vybrala pro zveřejnění dalšího knížního zamyšlení... Znovu připomínám, že otázky patří do projektu, který původně vznikl u Abyss.1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Náhodou jsem na ni narazila v knihkupectví, anotace se mi zalíbila, a pak jsem ji našla pod stromečkem. :)

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Výprodej století.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Nakoupit. Toužit. (Fakt jsem se nemohla rozhodnout.)

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Hm… kromě Polly, jejíž bolesti jsem při čtení opravdu chápala (sama zažívám cosi podobného), bych se asi neztotožnila s nikým. Ačkoliv jsem samozřejmě fandila Alanovi. :D
A nechtěla bych být na místě nikoho z postav - každý zde má své, mnohdy závažné, problémy, se kterými se musí potýkat. Ale ze všeho nejvíc mě mrzel osud bratří Ruskových.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Velký klad vidím v úžasném vykreslení příběhů všech postav. (Taky ta kniha má 730 stran…) Přestože jsem snad jednání mnohých neschvalovala, vždycky jsem ho dovedla pochopit a měla jsem pocit, že ti lidé by mohli vystoupit ze stran knihy a začít žít své životy - vážně, velice realistické postavy.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, s cílem uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Tak konec byl trochu podivný… Jak se vyjádřila jedna kamarádka: "Pohádkovější absurditu tam nacpat nemohl?"

Celkově musím říct, že se mi celý příběh opravdu líbil, zklamaná jsem nebyla. Začátek mě sice zaskočil, ale pak se děj rozeběhl… Každopádně, toto bezpochyby není kniha pro všechny. Jednak je pekelně dlouhá a jednak jde spíše o psychologii. Nadpřirozené síly tam samozřejmě taky hrají určitou roli, ale opravdová hrůza neplyne z toho, co vyšší mocnosti způsobí lidem, ale co jsou lidé schopni způsobit sami sobě…
Vřele tedy doporučuji všem, které baví se nad knihou i trochu zamyslet. Mě to kupříkladu donutilo přemítat nad tím, čeho všeho bych se já vzdala, popřípadě co bych udělala, pro věc, po které bych vážně moc toužila…

Hodnocení: 95%
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 10. dubna 2012 v 21:41 | Reagovat

Nezbytné věci jsem taky četla, s tvým hodnocením souhlasím. Skvělá kniha, nadpřirozené síly tam hrály spíš okrajovou roli, něco jako spouštěč. Hlavní bylo jednání lidí. Popravdě řečeno, jejich kanadské fórky mi chvílemi připadaly už dost brutální. Ale kniha je napsána chytlavě a hlavně, děj strhne čtenáře natolik, že se dokáže vžít do situace a postavení všech lidí, kteří tam žijí své životy.

2 Mňoukla&vymňoukla Mňoukla&vymňoukla | Web | 29. dubna 2012 v 16:01 | Reagovat

Hmm... Zní to velice zajímavě. Akorát už si chci přečíst tolik knih, že na ně mám pořadník a je strašně dlouhý...

3 Kvakva Kvakva | Web | 3. května 2012 v 19:25 | Reagovat

už dlhšie mám v pláne prečítať si od neho viac kníh :) mám ho ako spisovatela rada...

4 Amia Amia | Web | 5. května 2012 v 16:29 | Reagovat

Leží mi to kdesi doma v počítači. Bohužel jsem se ještě pořád nedostala k dočtení Ta, takže :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama