King's Cross

20. března 2011 v 16:10 | Brigita |  Téma týdne


Když jsem dnes odpoledne spatřila téma týdne kouření, prostě jsem neodolala. Připomnělo mi to totiž povídku, která mi v počítači straší od pátku a která s tímto tématem úzce souvisí. Tak tedy vítám všechny náhodné návštěvníky, kteří sem zavítají, můžete začít číst. :)
Snad to je důstojný začátek nového blogu.
B.Ten den bylo něco špatně už od počátku. Když Debbie ráno vyrážela do práce, nebylo jí příliš dobře, takže nestihla doběhnout metro. Kvůli tomu přišla pozdě a šéf jí pohrozil, že pokud se to stane ještě jednou, může si hledat nové místo. Následovalo nezáživných osm hodin bušení do stroje, během kterých ji hlava rozbolívala stále víc. Pak musela navštívit tetu, s níž se zrovna dvakrát nemusela. Hádka, která pochopitelně během návštěvy proběhla, jí na náladě nepřidala. Sečteno a podtrženo - když se konečně kolem půl osmé vracela domů, měla natolik rozjitřené nervy, že si tu cigaretu na eskalátorech prostě zapálila, zákaz nezákaz. Zápalka pak nešetrně skončila na schodech; Debbie si neuvědomila, že jsou dřevěné.
Venku před stanicí King's Cross odhodila napůl vykouřený nedopalek na zem. Ani ta cigareta jí dnes nechutnala. Pro všechny a pro nikoho prohlásila: "To je ale blbej den," načež se odebrala domů.
Ráno obletěla zpráva o ohnivém pekle na stanici King's Cross Londýn, dost možná i Británii. Snad všechny noviny psaly ten den o jediném - o neštěstí v metru. Když Debbie míjela po cestě trafiku, koupila si jedny, jejichž palcový titulek hlásal 'Výbuch v King's Cross!'. Po zběžném pročtení článku jí byly jasné dvě věci. Jednak že měla včera opravdu z pekla štěstí - byla v metru sotva pět minut předtím, než oheň zachvátil eskalátory a vstupní halu (její štěstí však nemělo jednatřicet lidí, kteří se na místě udusili), a jednak, že dneska do práce musí jet autobusem.
Vyšetřování příčiny neštěstí přineslo po pár týdnech poměrně nečekané výsledky. Nejednalo se ani o teroristický útok, ani o žhářství, jak naznačovala přítomnost neznámého muže v montérkách pod eskalátory - ne, na vině byl některý z obyčejných lidí, který nevzal dost vážně zákaz kouření.
Ve chvíli, kdy to Debbie poprvé uslyšela ve večerních zprávách, měla pocit, že se jí snad zastavilo srdce, natolik se vyděsila. Znovu si v paměti přehrávala onen den, a ač by to před sebou samou nejradši utajila, poměrně jasně si vzpomínala na to, že ona tehdy na schodech kouřila. A zápalku přece uhasila a hodila do koše… ne, nehodila… jak byla naštvaná, o nějakou prašivou zápalku se nestarala a pravděpodobně ji vypustila z ruky ještě hořící v tom okamžiku, kdy se jí povedlo zapálit cigaretu. Ach, panebože.
Snažila se uklidnit tím, že to nemusela být její zápalka, od které chytlo mazivo eskalátorů, že to nebyla ona, kdo zavinil smrt jednatřiceti lidí, marně; čas odpovídal a místo také, Debbie si navíc nevybavovala nikoho, koho by ten den, v tu chvíli, viděla kouřit.
Zhroutila se. Z práce jí nakonec doopravdy vyhodili, ztratila spoustu přátel, chodila jako tělo bez duše. Dlouhou dobu přemýšlela, jestli se nemá jít udat. Neudělala to. Myslela si, že svůj trest už dostala a ani na to nepotřebovala mříže - vědomí, že zabila, že svou neopatrností připravila děti o matky, matky o děti (nejmladší oběti bylo sedm let, ach, ta měla celý život ještě před sebou…), ji neopustilo do konce života.
A/N: Na téhle povídce je zvláštní to, že se doopravdy stala. 18. listopadu 1987 zabil plamenný výbuch ve vstupní hale stanice metra King's Cross 31 lidí, z toho jeden byl velitel zasahující hasičské jednotky. Ani údaj o sedmileté oběti není vymyšlený. Způsob, jakým eskalátory začaly hořet, je také popsán víceméně přesně - jediné, co jsem si dovolila přidat, je totožnost kuřačky. Ve skutečném případě nebyl člověk, který svou nedbalostí napáchal takovou hrůzu, nikdy odhalen. Je dokonce možné, že to ten dotyčný ani neví.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mandragorka Mandragorka | Web | 27. března 2011 v 11:46 | Reagovat

Pěkný příběh, připomnělo mi to krásný starodavný most v jednom švýcarském městě, který taktéž začal hořet kvůli kuřákovi. Příčinou byl nedopalek cigarety. Most je zrekonstruován a platí zde zákaz kouření :).

2 Brigita Brigita | Web | 27. března 2011 v 11:58 | Reagovat

[1]: On právě platil i tehdy v Londýně, jen se to moc nedodržovalo... ale hádám, že dneska už si tam taky jen tak někdo nezapálí. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama