Death penalty

27. března 2011 v 10:16 | Brigita |  Téma týdne


Na tohle téma jsem nedávno psala esej do angličtiny a váhala jsem, jestli ji prostě nemám jen přeložit (případně nechat v původním stavu) a uveřejnit. Nakonec jsem se rozhodla, že to nemá cenu, protože v té eseji stejně moc mých, čistě mých myšlenek nebylo, a použila jsem jenom její název. (Kdo uhodne, co asi tak může anglicky znamenat death penalty, má bod.)

Co si doopravdy myslím o trestu smrti? V souvislosti s ním si vždy vybavím politické procesy v padesátých letech, hlavně ten pravděpodobně nejproslulejší, tedy proces s Miladou Horákovou… Hledala jsem si statistiky lidí popravených za minulého režimu a 'politické důvody' bývaly ty nejčastější. I proto jsem odpůrcem trestu smrti, protože v některých případech se dá právo zneužít k obrazu svému. Před pár lety byl v Anglii, tuším, případ, kdy propustili pána drženého nějakých dvacet nebo tak nějak let ve vězení. Byl nevinný. Samozřejmě, dostal odškodné a veřejnou omluvu a já nevím, co ještě, ale kdo mu vrátí těch dvacet let života? A stejné je to i s trestem smrti. Ten už totiž nikdo nesmaže, pokud tedy zrovna není Jiřík ze Zlatovlásky a nemá po ruce Živou vodu.
A navíc mi to i přijde zvrácené. Někdo by mohl argumentovat, že stejně zvrácené je znásilňovat malé holčičky, okrádat stařenky o celoživotní úspory, vraždit své matky, podvádět přátele… ale copak chceme klesnout na jejich úroveň? Zákoník 'oko za oko, zub za zub' možná fungoval ve starověku, ale dnes není možný. A život za život… vážně se chceme stát vrahy? Protože co jiného jsou kati, nežli vrahové? I když je to vražda omluvitelná v očích společnosti, status vraždy neztrácí.
Ne nadarmo se totiž tomuto trestu také říká Nejvyšší trest. Je to sice v určitém pojetí vysvobození - kdo z nás by dokázal snést představu, že bude muset příštích padesát let umývat záchody, případně něco daleko horšího? Jenže… myslím si, že když bychom doopravdy byli v té situaci, záchody, smrt, záchody, smrt… vybrali bychom si záchody. Smrti se lidé bojí. Mají rádi svůj život (teď neuvažujme o sebevrazích).
Možná si teď řeknete, že existují lidé, kteří by si trest smrti zasloužili. Zasloužili by si sedět někde v tmavé cele a říkat si: "Zítra umřu, zítra už to skončí, už nikdy neumyju jeden jediný záchod…" Omyl. Třeba opravdu ano, ale… my přece nemáme právo jim ten život vzít. Vždyť jsme všichni jenom lidé, omylní, tak snadno ovlivnitelní… Navíc trest smrti není trest. Z trestu se má člověk poučit, napravit se; vysvětlete mi prosím, jak se asi tak mrtvola hnijící kdesi pod zemí napraví. Trest smrti je totiž pomsta. Nic jiného, než pomsta za zabité oběti.
Ani jako odstrašující příklad tento takzvaný trest nefunguje. Statistiky v Kanadě dokazují, že po zrušení trestu smrti kriminalita naopak klesla. Zločince v afektu, kterých je, přiznejme si to, velká většina, totiž nějaký trest v tom náhlém pominutí smyslů, kdy mají pocit, že toho před sebou vážně musí zabít/okrást/znásilnit/cokoliv vůbec nenapadne a klidně zabíjí/okradou/znásilní/cokoliv.
Byla jsem poměrně překvapená, když jsem zjistila, že v rámci planety jsou země, kde nemají tret smrti vůbec v zákoně, v menšině. Je tedy pravda, že některé ho nepoužily už dlouhou dobu, někde jsou za válečné zločiny, ale i tak se tato možnost v jejich zákonech nachází.
Četla jsem spoustu článků, kde se říkalo, že vrah Anny Janatkové by si trest smrti zasloužil. A vidíte - spáchal sebevraždu. Vyjde to nastejno, ne? Mrtvý jako mrtvý… a myslíte si, že teď se snad má někdo líp? A co když, co když byl doopravdy nevinný?
Takže říkám: Ne, trest smrti ne. Příznivcům jejich názor neberu, každý máme právo na vyjádření. Koneckonců, teď je svoboda slova, narozdíl od doby, kdy u nás byl trest smrti ještě povolený.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Unknown* Unknown* | Web | 27. března 2011 v 11:27 | Reagovat

pěkné :))

2 Mandragorka Mandragorka | Web | 27. března 2011 v 11:40 | Reagovat

Taky jsme nedávno na angličtině probírali trest smrti. Nevěděla jsem jaký mít na to názor. Teď už jsem si myšlenky nějak utřídila a ve většině s tebou souhlasím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama